Monitorowanie sieci za pomocą oprogramowania Zabbix

März 4, 2021, 08:16

Wraz z ciągłym rozwojem twojego przedsiębiorstwa, bardzo prawdopodobne jest to, że rozrasta się także firmowa infrastruktura informatyczna. Przybywają nowe serwery, urządzenia sieciowe, firewall, jak również rejestratory kamer i wiele innych. 

Do pewnego momentu można monitorować sieć logując się na każde urządzenie i pojedynczo, po kolei sprawdzać ich status w poszukiwaniu problemów, czy przypadkiem nie kończy się miejsce na dysku, albo czy nie doszło do wycieku pamięci. 

Takie monitorowanie infrastruktury jest bardzo nieefektywne, łatwo coś przeoczyć, a o awarii prawdopodobnie dowiemy się dopiero od użytkownika!

Na szczęście z pomocą przychodzi Zabbix - kompleksowe narzędzie do monitorowania infrastruktury informatycznej. Jest to oprogramowanie open source, czyli całkowicie darmowe do użytku komercyjnego, w którym można dowolnie wprowadzać modyfikacje dostosowane do swoich potrzeb.

Zabbix zbiera dane z podłączonych do niego urządzeń sieciowych, umożliwia analizę i wizualizację zebranych informacji w przystępny sposób za pomocą różnego rodzaju wykresów czy map.

Najważniejsze jest to, że Zabbix pozwala na monitorowanie niemal wszystkiego w sieci informatycznej! Dostępnych jest wiele metod zbierania informacji, np. za pomocą natywnych agentów instalowanych w systemie, ale także bezagentowo z wykorzystaniem protokołów HTTP, HTTPS, SNMP, TELNET czy SSH.

Zabbixa konfigurujemy za pomocą interfejsu w przeglądarce, możemy korzystać z gotowych szablonów, ale dobrze jest wprowadzić swoje modyfikacje do monitorowanych elementów oraz powiadomień wybierając to, co nas najbardziej interesuje.

W przypadku przekroczenia ustalonych wcześniej wartości progowych wysyłane jest powiadomienie za pomocą zdefiniowanego sposobu, najczęściej jednak korzysta się z alertów wysyłanych na adres mailowy.

Dzięki temu odpowiednio wcześniej zostaniemy poinformowani o kończącym się miejscu na dysku, zatrzymanej usłudze, nadmiernym zużyciu pamięci czy procesora, a także o temperaturze urządzeń sieciowych.

Zabbix jest ciągle rozwijany, regularnie wydawane są nowe wersje oprogramowania, a jeśli czegoś nam brakuje, możemy sami dopisać nową funkcjonalność lub skorzystać z gotowych dodatków przygotowanych przez społeczność, oczywiście za darmo. 

Jedynym mankamentem, a zarazem zaletą Zabbixa, są jego bardzo rozbudowane możliwości. 
Na odpowiednie wdrożenie musimy poświęcić trochę swojego czasu, a jeśli robimy to po raz pierwszy pewne błędy są nieuniknione. Konfiguracji Zabbixa w firmowym środowisku mogą dokonać nasi inżynierowie, tak aby zapewnić poprawne monitorowanie twojej infrastruktury informatycznej.

 WĆ