Nowoczesne systemy komunikacji wizualnej

October 5, 2021, 09:20

Gdziekolwiek nie spojrzymy – otaczają nas ekrany. Komunikacja wizualna wchodzi powoli na poziom znany wcześniej z filmów science-fiction. Od plakatów przeszliśmy do ruchomych obrazów, niejednokrotnie też sama treść pojawiająca się na ekranach jest zależna od tego co się dzieje wokół. Nowoczesne systemy analizują otoczenie ekranów, wykrywają ludzkie twarze oraz ich emocje serwując treść odpowiednią do sytuacji. 

Rozpocznijmy jednak od prostych rzeczy. Wyobraźmy sobie sytuację w której sieć sklepów co kilka dni ma nową promocję. A jak wiadomo promocja musi być jasno i wyraźnie zakomunikowana. Pomyślmy jaka logistyka musi stać za prostym stwierdzeniem - „powiesimy plakaty przy wejściu i już”… Po drodze mamy grafików, drukarnię, pakowanie, wysyłkę oraz człowieka, który na czas powiesi plakaty. Jeśli na plakacie pojawi się literówka, jeśli przesyłka nie dotrze na czas lub plansze reklamowe nie zawisną w odpowiednim momencie – cały misterny plan promocji może się nie powieść. Na nic ustalenia z dostawcami i układanie towaru w odpowiednich miejscach sklepu jeśli łańcuch zdarzeń związanych z logistyką plakatów gdziekolwiek zawiedzie. Dodatkowo nie możemy zapominać o kosztach transportu i utylizacji plakatów, co też nie jest obojętne dla środowiska. 

Jako opozycję dla powyższej sytuacji możemy zastosować system wyświetlaczy. Umieszczamy je w miejscu plakatów, podłączamy do zasilania oraz sieci internetowej przedsiębiorstwa. Póki co pomijam niektóre aspekty konfiguracji całości, zakładamy tylko możliwość wspólnego zarządzania ekranami z jednego punktu. Cóż dostajemy w zamian? Po pierwsze i najważniejsze – ograniczamy logistykę, bo już nie potrzebujemy drukarni, kurierów i ludzi do wieszania plakatów. A co za tym idzie obniżamy koszty promocji. Po drugie – mamy pełną kontrolę nad tym co i kiedy pojawia się na ekranach. System zawiaduje harmonogramami prezentacji treści. Możemy też w dowolnym momencie poprawić lub zmienić wyświetlaną zawartość. Mamy pełną kontrolę nad ilością odtworzeń materiału reklamowego, możemy to połączyć z danymi sprzedażowymi i wygenerować szczegółowe sprawozdanie z wyników marketingowych. Po trzecie – w komplecie otrzymujemy łatwość generowania treści. Mamy do dyspozycji bibliotekę gotowych szablonów,  ikon i obrazów. Użytkownicy mogą personalizować i wykorzystywać efekty wizualne, by prezentowane teksty i obrazy jeszcze bardziej przemawiały do widzów. Podsumowując – mamy ekrany, treść i łatwość planowania harmonogramów. Dobry system daje nam też wiedzę o kondycji ekranów i umożliwia ograniczenie do minimum nakładów na prace konserwacyjne.

Możemy sobie wyobrazić bardziej skomplikowany scenariusz niż tylko wyświetlanie treści reklamowych. Często spotykamy się z sytuacją, gdy klient wymaga, aby prócz prezentowania treści można było na podstawie zewnętrznego czujnika wywołać określoną reakcję sytemu. Może to być otwarcie drzwi pomieszczenia wywołujące określoną prezentację na ekranie. Podniesienie przedmiotu z półki przed ekranem może wywołać wyświetlenie jego opisu na wyświetlaczu. Możemy też podjąć się oprogramowania bardziej skomplikowanych funkcjonalności. Weźmy na warsztat instrukcje stanowiskowe, które czasem składają się z więcej niż jednej planszy. Taka instrukcja może być wyświetlana w pętli nad konkretnym miejscem linii montażowej. W momencie gdy pracownik będzie musiał odwołać się do wybranej strony instrukcji to może za pomocą przycisków umieszczonych obok stanowiska przełączyć wyświetlaną zawartość na interesujące go informacje. Przedstawione powyżej rozwiązanie ma też wiele dodatkowych zalet – zmiany instrukcji można dystrybuować w formie elektronicznej w ciągu kilku minut, można w łatwy sposób wdrażać nowych pracowników na linii lub niskim kosztem zmieniać produkowany asortyment. Dodatkowo w każdym momencie można wyświetlić alarmowe komunikaty na wszystkich lub ekranach na hali produkcyjnej. 

W powyższym artykule zasygnalizowane zostało tylko kilka najprostszych sposobów wykorzystania systemu komunikacji wizualnej. Moglibyśmy mnożyć przykłady w nieskończoność, organiczna nas w zasadzie tylko dostępny budżet.

 

MB