Backup, czyli ostatnia deska ratunku - co zrobić aby zawsze był dostępny

November 30, 2020, 00:00

W kuluarach środowiska informatycznego na temat backupu krąży żart, na jakie dwa typy dzielą się firmy? Na takie, które robią backup oraz takie, które jeszcze nie straciły danych. Niestety, rzeczywistość potwierdza ten stan. Świadomość informatyków zarządzających infrastrukturami jest niewielka, często bagatelizują oni znaczenie zapasowych kopii danych. 

Co zrobić, by nasze środowisko backupowe było odporne na awarię i w każdej chwili gotowe do przywrócenia danych? 

Za najbezpieczniejszą zasadę budowy środowisk kopii bezpieczeństwa od lat uznawana jest procedura DISC to DISC to TAPE, co oznacza, że pierwsza kopia danych wykonywana jest na pierwszym serwerze backupu, który dysponuje przestrzenią dyskową zabezpieczoną nadmiarowością oraz daje nam największą prędkość odtwarzania danych w przypadku awarii środowiska produkcyjnego. Kolejnym etapem jest synchronizacja kopii bezpieczeństwa z pierwszego serwera do drugiego. Trzecim etapem jest streamer, RDX lub biblioteka LTO, która automatycznie będzie wykonywała kopie na taśmy. W ostatnim przypadku należałoby w polityce kopii zawrzeć informację, co jaki czas z urządzenia należy wyjąć taśmę, taśmy z pełną kopią naszego środowiska i przekazać ją do sejfu firmowego lub skrytki w banku – taka wyjęta taśma pełni funkcję kopii zapasowej offline, która często jest ostatnią deską ratunku w przypadku włamania do naszej firmy przez hakerów czy też złodziei kradnących sprzęt. Dobra praktyka mówi również, by pierwszy serwer backupu nie był w tej samej lokalizacji co drugi – uchroni to nasz backup np. przed pożarem lokalizacji głównej.

Przez ostatnich kilka lat prężnie rozwijały się firmy świadczące usługi przechowywania danych w chmurze, jeśli polityka naszej firmy odnośnie danych nie zabrania migracji danych na serwery usługodawcy jest to bardzo dobra alternatywa dla drugiej lokalizacji.

Jak zabrać się do budowy środowiska backupu? Moim zdaniem pierwszym krokiem jest zadanie sobie pytania - jak długo moja firma może działać bez systemów informatycznych i jakie straty finansowe poniesie w tym czasie?

Dalsze działania będą konsekwencją tych odpowiedzi.

Jeśli moja firma może działać bez systemów informatycznych przez miesiąc to nie ma problemu,kupię serwery i całe środowisko w tym czasie odtworzę. Co jednak, gdy brak systemów informatycznych przez godzinę wiąże się z milionowymi kosztami? Wtedy budujesz środowisko backupu w myśl zasady DISC to DISC to TAPE, trzymając się wytycznych.

Etap I - Analiza środowiska 

  • jakie i ile danych muszę poddać archiwizacji (pliki, maszyny wirtualne, bazy danych)
  • na jaki okres dane mają być przechowywane 
  • jaka przestrzeń potrzebna będzie do przechowywania danych.

Etap II – Procedury

  • procedura wykonywania kopi bezpieczeństwa
  • procedura weryfikacji poprawności wykonania kopi bezpieczeństwa, testowe odtworzenia 
  • procedura odtwarzania danych 

Etap III – zarządzanie i kontrola środowiska

  • regularne kontrole urządzeń mechanizmu backupu
  • konserwacje urządzeń taśmowych
  • kontrole systemów operacyjnych na których działa system kopii

 

Zastosowanie się do powyższych zasad zdecydowanie zmniejszy prawdopodobieństwo utraty danych.

DA