Eduroam – sieć bezprzewodowa w każdym szpitalu i na każdej uczelni

December 15, 2020, 22:17

Eduroam to międzynarodowy projekt edukacyjny stworzony po to, aby każdy student, nauczyciel, lekarz czy doktor mógł za pomocą swoich poświadczeń połączyć z Internetem bez względu na to z jakiego kraju pochodzi i na jakiej uczelni się uczy. 

Eduroam to sieć bezprzewodowa oparta na uwierzytelnieniu 802.1x. Dzięki unikalnym poświadczeniom (login i hasło) użytkownik może połączyć się z Internetem na dowolnej uczelni lub szpitalu zrzeszonej w europejskiej konfederacji Eduroam. Jest to możliwe dzięki serwerom RADIUS, które wymieniają między sobą informacje o zarejestrowanych użytkownikach. Serwer ten powinien posiadać kompletną listę instytucji w ramach federacji lub być w stanie przekazać zapytanie do innej konfederacji.

Mimo, iż jest to europejska konfederacja to projekt został rozpowszechniony na całym świecie.

Eduroam na terenie Polski

W Polsce sieć Eduroam jest dostępna poprzez infrastrukturę sieci PIONIER i podłączonych do niej sieci miejskich zarządzanych przez instytucje będące członkami konsorcjum PIONIER. Infrastruktura Eduroam w Polsce została zbudowana w ramach projektu unijnego PLATON.

W 2018 roku Eduroam był dostępny w 105 polskich instytucjach, w 926 lokalizacjach, w 58 miejscowościach.

Podłączenie do sieci Eduroam

Kluczem do zaprojektowania i wdrożenia dobrze funkcjonującej sieci WiFi jest przeprowadzenie analizy zasięgu ("Site Survey"). Na podstawie przeprowadzonych pomiarów, dostarczonych parametrów obiektu powstaje projekt, który zawiera ilość i lokalizację punktów dostępowych. Po wybraniu producenta realizujemy instalację, konfigurację i integrację z systemami klienta.

Sieć Eduroam musi być połączona z zewnętrznymi serwerami autoryzacji użytkowników - serwerami RADIUS sieci PIONIER. Dostępem do sieci po stronie organizacji, powinien sterować odpowiedni system klasy NAC. Aby to osiągnąć, rekomendujemy system kontroli dostępu do sieci -  NACVIEW. Wdrażając go w sieci lokalnej, zyskujemy także kontrolę dostępu do sieci w jednostce - zarówno  przewodowych, bezprzewodowych jak i VPN.

Nasi specjaliści zrealizowali już kilkanaście takich projektów – zaprojektowali, zainstalowali i skonfigurowali kompletną sieć bezprzewodową podłączoną do sieci Eduroam. 

Po szczegóły zapraszamy do kontaktu. 

DK