Budowa serwerowni czy usługi chmurowe - co wybrać?

May 13, 2021, 09:35

Obecnie istnieje wiele możliwości przechowywania naszych danych, a w trakcie pandemii, gdzie wiele firm przeszło na pracę zdalną albo tak zwany tryb hybrydowy, bardzo popularne stało się przenoszenie serwerów do chmury. Oczywiście takie rozwiązanie ma wiele plusów, ponieważ w większości zagrożenia płynące z ich utrzymania przenosimy na podmiot zewnętrzny. W dzisiejszym artykule przedstawię wady i zalety obu rozwiązań.

Należy pamiętać, że posiadając własną serwerownię ponosimy znaczne koszty jej utrzymania oraz konieczności cyklicznej modernizacji serwerów. Oprócz tego musimy się liczyć również z możliwością wystąpienia różnych zdarzeń losowych takich jak np. pożar, zalanie lub włamanie, przez co możemy utracić nasze dane lub stać się ofiarą szantażu. Przy takim rozwiązaniu koniecznie trzeba zadbać o stabilne łącza internetowe, a także zatrudnić osobę odpowiedzialną za aktualizację oprogramowania znajdującego się na serwerach. To samo dotyczy sieci, która musi być odpowiednio zaprojektowana (po więcej informacji zapraszam do artykułu: Segmentacja sieci firmowej - czy to ma sens?). Dobrze jak cała infrastruktura zabezpieczona jest firewallem, a dodatkowo wykorzystujemy Web Application Firewall, jeżeli publikujemy na naszych serwerach treści, które są dostępne w sieci (więcej informacji możecie znaleźć Web Application Firewall). Posiadana infrastruktura powinna być zabezpieczona przed nagłą utratą zasilania, poprzez posiadanie UPS-a lub zespołu zasilania awaryjnego składającego się nie tylko z UPS-a, ale i z własnego generatora prądu. Oczywiście należy co jakiś czas przeprowadzać audyty naszego środowiska, aby upewnić się, że wszystko zarządzane jest jak należy, a wykryte w wyniku audytu potencjalne luki w zabezpieczeniach niezwłocznie usunąć.

A jak wygląda przechowywanie usług w chmurze? Wiele osób patrzy na tego typu rozwiązania jako najbardziej optymalne dla swojej firmy, jednak w tym przypadku wszystko zależy od skali oraz konkretnych potrzeb. Łatwo jest też wpaść w pułapkę tego, że rozwiązanie to jest tańsze od innych przedstawionych w tym artykule, ponieważ za taką usługę płacimy miesięcznie i w każdej chwili możemy modernizować zasoby z których korzystamy – płacąc za nie mniej lub więcej, w zależności od naszych potrzeb. Możliwe jest też ustawianie harmonogramu godzinowego, czyli kiedy i jakie zasoby mają być przypisane do danych usług, co także optymalizuje koszty utrzymania. Jednak podsumowując miesięczne czy roczne opłaty, często wychodzi, że jest to dla nas droższe rozwiązanie. Wiele osób uważa, że przechowywanie danych w chmurze jest najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ wszystkie działania są zautomatyzowane, przenoszenie danych jest proste, a chmura dba o bezpieczeństwo naszych danych. Tylko czy na pewno? W takim modelu bardzo łatwo jest zapomnieć, że programy, które umieścimy w chmurze nadal trzeba na bieżąco aktualizować oraz należy zakupić dodatkowe usługi zwiększające bezpieczeństwo, takie jak kopia zapasowa w innej lokalizacji (nie zawsze jest to w cenie usługi), czy zabezpieczenie naszych danych dodatkową ochroną, co też jest często dodatkowo płatne.

Patrząc w ten sposób, posiadanie własnej infrastruktury wydaje się być bardzo drogim rozwiązaniem i wymagającym od nas wiele pracy i zachodu, jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie okaże się dużo tańsze i równie (albo bardziej) bezpieczne niż rozwiązania chmurowe. W skrajnych przypadkach miesięczny abonament usług chmurowych zsumowany z 18 miesięcy może być równy (bądź wyższy) od zakupu nowej serwerowni z kolokacją zasobów. Warto też pamiętać, że nieważne, gdzie mamy nasze usługi musimy dbać o to by były bezpieczne - oprogramowanie na bieżąco aktualizowane, a logi regularnie przeglądane, abyśmy mieli świadomość tego co się dzieje w naszych usługach. Posiadanie własnego sprzętu też wcale nie musi oznaczać konieczności budowy własnej serwerowni, wraz czujnikami temperatury, klimatyzacją, zasilaniem awaryjnym. Kupując własny sprzęt można skorzystać z usługi kolokacji serwerów (więcej w artykule: Rozwój firmy i infrastruktury - czy warto kolokować swoje zasoby?). 

Podsumowując, każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a podejmując decyzję o wyborze rozwiązania warto je porównać w perspektywie kilkuletniego wykorzystywania oraz oprzeć je o plany rozwoju naszej firmy. Należy pamiętać, aby serwery naszej infrastruktury posiadały odpowiedni zapas mocy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie będzie lepiej dopasowane do naszych potrzeb, warto zasięgnąć opinii specjalistów i poprosić ich o wycenę różnych rozwiązań. Warto też zlecić obsługę naszych serwerów podmiotom zewnętrznym, będzie to rozwiązanie tańsze niż zatrudnienie specjalisty, którego zadaniem będzie tylko nadzorowanie serwerów.

MacZ