Zakupy online - ostatni świąteczny dzwonek

December 14, 2021, 11:09

To już ostatni dzwonek na świąteczne zakupy online, dlatego w kilku słowach opowiemy w jaki sposób nie dać się oszukać w szale świątecznych zakupów. 

Wielu z nas preferuje „zakupy online”, jest to trend przybierający na sile każdego roku. Według przewidywań w okresie świątecznym ruch w sklepach internetowych wzrośnie o około 60-80% w porównaniu z rokiem 2020. Cyberprzestępcy liczą na spadek czujności osób robiących zakupy przez Internet, każda chwila nieuwagi może przerodzić się w fatalne skutki dla kupującego.

W ostatnich dniach przestępcy rozsyłają fałszywe SMS-y z informacji na temat przesyłek. Są to często faktury ze złośliwym kodem wyłudzającym dane, prośby o przelania małych kwot w celu potwierdzenia transakcji lub prośby o potwierdzenie dostawy pod wskazany adres. Oczywiście w każdym z tych przypadków pojawia się tajemniczy link, który przygotowali cyberprzestępcy. Wszystko to ma na celu wyłudzenie od nas danych do zalogowania się do banku, a konsekwencji do wyczyszczenia naszego konta.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka porad jak unikać zagrożeń związanych z zakupami online.

W przypadku zdobycia haseł do jednego konta, cyberprzestępcy zaraz sprawdzają je na innych popularnych serwisach należących do tego samego użytkownika.

Dlatego pierwsza bardzo ważna zasada – nie używajmy tego samego hasła w kilku serwisach – dotyczy to szczególnie bankowości internetowej.

Druga to nigdy nie wysyłaj danych karty pocztą elektroniczną, nawet jeżeli prosi o to znajomy lub osoba zaufana.

Następnie, zawsze sprawdzaj obecność kłódki i skrót „HTTPS” z  lewej strony paska gdzie jest wpisany adres www. Dodatkowo warto poświecić chwilę i sprawdzić czy w nazwie nie ma literówek, dodanych znaków itp. Zdecydowanie zalecam robić zakupy na ekranie komputera gdzie pasek jest lepiej widoczny niż na telefonie. 

Aktualizuj systemy na komputerze i telefonie tak często jak to jest wymagane. Bardzo ważne, aby na telefonie zainstalować  pakiet antywirusowy i również cyklicznie go aktualizować. O komputerze nie będę wspominał, bo na 99,9% ten system antywirusowy już jest. 

Kolejną, a być może najważniejszą poradą jest, aby nie klikać w dostępne linki bez dogłębnej weryfikacji jego źródła. Poniżej przedstawiam kilka przykładów, w jaki sposób cyberprzestępcy próbują się podszyć pod prawdziwe strony www. A jeśli masz wątpliwość lub chcesz nauczyć pracowników jak rozpoznawać fałszywe linki – zapraszamy do kontaktu.

KJ