Wydatki na bezpieczeństwo IT są konieczne, jak podejść do tego z rozsądkiem

April 6, 2021, 08:51

Czym są wydatki na ochronę przed cyberprzestępczością? Czy są nam potrzebne? W mojej ocenie, wielu przedsiębiorstwom wydaje się, że są bezpieczni, ponieważ dokonali mniejszych lub większych inwestycji w tym zakresie. W niewielkiej części firm pewnie tak jest, ale nie można zapominać, że poza rozwiązaniami sprzętowymi należy również posiadać odpowiednich specjalistów ze świata IT. Należy pamiętać, że rozwiązania związane z bezpieczeństwem IT powinny być nie tylko wdrożone, ale również nadzorowane przez osoby, które mają na to odpowiednią ilość czasu.  

Chciałem zwrócić uwagę, że w najbliższych latach czy tego chcemy czy nie, przede wszystkim firmy, ale i osoby prywatne powinny zwiększyć nakłady na ochronę przed cyberatakami. Wszystko na świecie się zmienia, a co za tym idzie zmieniają się również same ataki, ich rodzaj oraz częstotliwość. Tendencja rosnąca w tym obszarze sprawia, że trzeba podejść do planowania zakupów rozwiązań IT w zupełnie nowy sposób, długofalowy. Decyzje powinny być przemyślane oraz uwzględniać możliwości finansowe firmy, ale należy pamiętać, aby tego nie odwlekać. Każda firma powinna realizować założony plan, bo wzrasta niebezpieczeństwo, że wcześniej czy później stanie się celem takiego ataku. 

Do realizacji poprawy polityki bezpieczeństwa w organizacji potrzebny jest oczywiście plan finansowy, jak i jego część oparta na wiedzy. Wiedza specjalistyczna nie jest łatwo dostępna. Zdobycie jej oraz doświadczenia wymaga odpowiedniej determinacji oraz czasu. Potrzebna jest także praca w różnorodnych środowiskach informatycznych oraz na różnych poziomach dedykowanych rozwiązań informatycznych. Taką wiedzę posiadają specjalistyczne firmy związane z IT Security, które nie zajmują się dostawą rozwiązań „pudełkowych”, to bardziej integratorzy oraz konsultanci. Nawet dobrze przygotowany dział IT dużej firmy nie jest w stanie zdobyć takiej wiedzy i doświadczenia, ponieważ cały czas pracuje tylko na swoim środowisku, które jest niezmienne i funkcjonuje zawsze w taki sam sposób.  

Ważnym elementem jest maksymalne wykorzystanie rozwiązań już wdrożonych w organizacji oraz takich, które są dobrze dopasowane do jej wielkości oraz specyfiki działania. Często dobrze wdrożone ActiveDirectory, firewall czy system NAC są skutecznym zabezpieczeniem organizacji. Należy jednak pamiętać, że aby zarządzać tymi rozwiązaniami konieczna jest specjalistyczna wiedza. Warto korzystać z pomocy i wiedzy specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kompetencje, poparte certyfikatami, szkoleniami dedykowanych systemów bezpieczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że te rozwiązania żyją, podobnie jak żyje cała sieć i muszą z pewną pomocą adaptować się do zagrożeń czy działań z zewnątrz, które mają miejsce. Odpowiednio szybko wykryte zagrożenie to mniejsze straty materialne, wizerunkowe oraz zasobowe. Firmy świadczące profesjonalne usługi outsourcingowe są zawsze na bieżąco z trendami oraz nowinkami na rynku, dlatego łatwiej im zapobiec ewentualnemu atakowi. 

Oczywiście pamiętajmy, że ważny jest nie tylko sprzęt czy software, ale również podejście do zagadnień bezpieczeństwa naszych pracowników. Badania pokazują jasno i niezmiennie, że człowiek to najsłabsze ogniwo w organizacji, dlatego warto zbadać zachowania własnej załogi. Dobrą praktyką będzie sprawdzenie jej świadomości, wykonanie audytu, a przede wszystkim regularne szkolenia oraz uświadamianie o istniejących zagrożeniach.  W tym miejscu warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie jaką wartość ma nasza wiedza, zasoby, kontakty oraz w jaki sposób powinniśmy je chronić, a to często wymaga konsultacji oraz specjalistycznej wiedzy. Jedno jest jednak pewne, nie warto tego odkładać już w czasie, proces ten może być podzielony na etapy, dotyczy to każdej organizacji czy firmy, niezależnie od jej wielkości czy struktury. Niestety zawsze jest tak, że zwiększony poziom jakiegoś zagrożenia to również większy poziom wydatków. Jeśli jednak wszystko będzie rozsądnie zaplanowane i dobrane z pomocą specjalistów, to korzyści będą zdecydowanie większe niż same wydatki. Często widzimy, że wdrożone rozwiązania nie są wykorzystywane, a to jest zawsze dobry punkt wyjścia, żeby zacząć właśnie od tego. Warto planować rozsądnie, ale też trzeba być świadomym zagrożenia, pewne rozwiązania są po prostu niezbędne w każdej organizacji, niezależnie od jej skali wielkości, różnią się tylko klasą, natomiast zasada działania pozostaje niezmienna. 

SzS